Twój świat fotografii fotografcyfrowy.prv.pl
Witam w świecie fotografii
fotografcyfrowy.prv.pl
Ze mną zrobisz każde zdjęcie
fotografcyfrowy - fotogaleria
Polecamy: Przepisy Wigilijne Przepisy Wielkanocne Przepisy kulinarne Pstrągi z grilla Barszcz wigilijny Karp smażony Makówki

Menu Fotografa

Fotografia
Edycja fotografii
Nowości
Aparaty
Techniki fotografii
Moja galeria
Fujifilm FinePix S5500 (S5100), Galeria, Panasonic Lumix DMC-FZ100, Krajobraz, Zachód słońca, Kodak EasyShare DX7590, Fotografia Ślubna Ruda Śląska, Gliwice, Zabrze, Śląsk, Motyle, Kwiaty, Fotografia Rodzinna Ruda Śląska, Zabrze, Śląsk, Bałtyk, Lwy, Fontanna, Jak działa aparat

Jak działa aparat?

Obecne aparaty fotograficzne możemy podzielić na kilka kategorii pierwszą będzie technologia analogowa lub cyfrowa. Kolejną kategorią może być podzielenie na kompaktowe i lustrzanki aparaty. Oczywiście kategorii można znaleźć więcej. Wymieniam tylko te które w naszych czasach są najbardziej popularne.

Podział aparatów na analogowe i cyfrowe wytłumaczyć można w bardzo prosty sposób.

Aparat analogowy – jest to klasyczny aparat fotograficzny, który działa na zasadzie naświetlenia materiału światłoczułego. Światło przepływa przez obiektyw i jest odbijany na klatce filmu. Obecnie najczęściej używa się do tego filmów małoobrazkowych 24 x 36 mm nawiniętych na kasetę w której jest 24 lub 36 klatek. Kasetka jest światłoszczelna, wystaje z niej kilku centymetrowy kawałek filmu który służy do nawinięcia filmu w aparacie. Po wykonaniu wszystkich zdjęć na kliszy należy z powrotem nawinąć film na kasetkę i oddać do wywołania. Istnieją również aparaty średnioformatowe oraz wielkoformatowe.

Aparat cyfrowy – jest to aparat który przechowuje zdjęcia w formacie cyfrowym. Światło przepływa przez obiektyw i pada na matrycę CCD lub CMOS. Matryca odbiera informacje o obrazie i zapisuje je w formacie cyfrowym. Istnieje kilka rodzajów pamięci na które aparat zapisuje dane. Najczęściej są mini:Compact Flash "CF", Secure Digital "SD", Memory Stick "MS" Smart Media "SM", xD extreme Digital. Aparat może też zapisywać dane bezpośrednio na komputerze. Pliki z obrazami są zapisywane w takich formatach jak JPEG - kompresja stratna, TIFF - kompresja bezstratna lub RAW - pełna informacja z matrycy aparatu. O formatach plików jaki i rodzajach kart pamięci napiszę w oddzielnych tekstach.

Aparaty kompaktowe – Aparatem kompaktowym może być aparat zarówno cyfrowy jak i analogowy. Ideą takiego aparatu jest by bez teoretycznego zaplecza móc robić zdjęcia. Prosta budowa jak najwięcej automatyki. Aby użytkownik robiąc zdjęcie nie musiał martwić się ostrością, światłem, czasem naświetlania, wielkości przesłony, mocą lampy błyskowej itp. Błędnie określa się myśląc że aparat analogowy jest aparatem kompaktowym. Obecnie wiele aparatów działa na zasadzie kompaktów, pomimo tego że w niektórych można ustawić różne parametry to większość użytkowników używa tylko ustawień automatycznych.

Aparaty lustrzane – Aparatem lustrzanym może również być aparat analogowy jak i cyfrowy. Nazwa lustrzanka pochodzi od lustra które znajduje się wewnątrz aparatu. Lustro umieszczone wewnątrz aparatu odpija światło wpadające do środka i pozwala na obejrzenie go przez wizjer. Kadr jest oglądany bezpośrednio z obiektywu co zapobiega efektowi paralaksy. Efekt paralaksy występuje gdy obserwujemy obiekt przez wizjer przesunięty względem obiektywu. Wtedy występują niezgodności kadru pomiędzy wizjerem a obiektywem. Działanie i budowa lustrzanki wyjaśni poniższy przekrój aparatu.
1 – Film
2 – Migawka
3a - Lustro w pozycji dobierania kompozycji
3b – Lustro przy robieniu zdjęcia
4 – Matówka
5 – Pryzmat
6 – Obiektyw
7 – Przesłona
8 – Wizjer
Schemat przedstawia obraz przekroju lustrzanki. Światło wpada przez obiektyw w którym można regulować ostrość i przesłonę, następnie jest odbijane przez lustro 3a przechodzi przez matówkę i pryzmat i wizjer. Użytkownik może zobaczyć co fotografuje, ustawić odpowiednio kadr, głębie ostrości itd. Gdy wykonujemy zdjęcie lustro przechodzi do pozycji 3b wtedy światło pada na migawkę. Następnie następuje zadziałanie migawki i film jest naświetlany. Migawka się zamyka lustro wraca do pozycji 3a. I można ustawiać kolejny kadr. Oczywiście film musi być przewinięty do kolejnej klatki. W obecnych lustrzankach cyfrowych zamiast filmu jest matryca no i większość ustawień jest zautomatyzowana. Oczywiście zawsze można przejść do ustawień manualnych i dostosować ujęcie do własnych potrzeb. Tak mniej więcej można opisać działanie lustrzanki.

Fotograf Ślubny Ruda Śląska, Zabrze, Śląsk. Blog fotografa Ślubnego,
Twój Świat Fotografii - Fotograf Cyfrowy - 2013-2016